Skip to content
11/08/2010 / karol.krol

Web 2.0 – inernet cz. 2?

Web 2.0 to termin wykorzystywany coraz częściej, ale niewielki jest odsetek użytkowników, którzy go rozumieją.

Web 2.0 to nie jest:

 • nowy internet
 • przeglądarka
 • nowsza wersja technologii ICT

Określenie to opisuje nową jakość narzędzi sieciowych i inne podejście do ich wykorzystywania. Sformułowane przez Darcy’ego DiNucci w 1999 roku i od 2004 propagowane przede wszystkim przez grupę O’Reilly Media.

Podstawową cechą Web 2.0 jest przeniesienie koncentracji z kontentu (witryna jako przechowalnia danych z łatwym dostępem sieciowym) na użytkownika. Tutaj próbę krótkiego zdefiniowania należałoby przerwać, ponieważ przez sformułowanie pojęć „mądrości tłumu”, „open innovation” i wzrostu popularności portali społecznościowych do ogromnych rozmiarów, prawdopodobnie znajdujemy się już w erze Web 2.7 lub nawet wyższej…

Nie ulega jednak wątpliwości, że spojrzenie naukowców i praktyków biznesu stało się rzeczywistością. Obecnie każda inicjatywa sieciowa umożliwia komunikację użytkowników, wspiera tworzenie społeczności i akceptuje cechy przeciętnego użytkownika – brak czasu, niechęć do nauki skomplikowanej obsługi itp. W chwili obecnej znajdujemy się w fazie przemiany w międzynarodowe i multikulturowe społeczeństwo sieciowe, które wspólnie tworzy kontent, lub ulepsza go poprzez interakcje. Wyzwaniem jest nie tyle pojęcie tego trendu, co dostosowanie się do niego i wyprzedzanie konkurencji w wyścigu o „nowego” klienta, a raczej współużytkownika!

Biznes przenosi się z offline’u do online’u – to wiadome – ale tylko najsprawniejsi będą ze swoim produktem lub usługą pierwsi na wymagającym rynku wirtualnym. O przykładach, planach i pomysłach, Biznesie 2.0, Finansach 2.0, korzyściach i zagrożeniach z nimi związanych w następnych postach.  Zapraszam!

Reklamy

3 Komentarze

Dodaj komentarz
 1. adamtri / Sier 17 2010 20:42

  Karol, ja kiedyś popełniłem takiego bloga effenet.wordpress.com (nieco już ostatnio zaniedbany… 😉
  ale jest tam trochę o web 2.0 i biznesie 2.0 – jak chcesz, to sobie poczytaj…..

 2. karol.krol / Sier 18 2010 17:55

  dzieki! szkoda, że nie poruszasz tam tematyki crowdfundingu i crowsourcingu, ale z pewnością wykorzystam wiedzę na temat najniowszych trendów w biznesie, która się tam znajduje!

Trackbacks

 1. Finanse społeczne 2.0 – model biznesowy social gaming « Finanse Społeczne 2.0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: