Skip to content
18/08/2010 / karol.krol

Crowdfunding – finansowanie społecznościowe

Crowdfunding to określenie na proces pozyskiwania finansowania inicjatyw z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi.

Pomysłodawca prosi szerokie grono – najczęściej anonimowych – inwestorów o wsparcie jego idei drobną kwotą pieniędzy. Dzięki rozproszeniu ryzyka i wyższej skłonności wielu ludzi do przekazania mikropłatności, niż niewielkiego grona z grubszym portfelem, możliwe jest zebranie sporych sum pieniędzy. Wsparcie zbiórki narzędziami social media, które pozwalają wykorzystać potencjał wirtualnych społeczności na portalach web 2.0, pozwala na finansowanie i realizację pomysłów i rozwiązań na ogromną skalę.

Crowdfunding, czy też crowdfinancing, a po Polsku finansowanie społecznościowe, można podzielić pod różnym kątem:

  • w zależności od wykorzystywanych narzędzi na online i offline
  • w zależności od stosunków własnościowych na udziałowy i nieudziałowy
  • w zależności od przedmiotu finansowania, na charytatywny, społeczny, związany ze sztuką i pomysłami niekomercyjnymi, oraz biznesowy

Wszystkie te podziały mają duże znaczenie przy określaniu celu, narzędzi i potencjału zbierania kapitału. Finansowanie społecznościowe to nie jest nowa metoda. Fundraising na cele charytatywne i społeczne, zwłaszcza poza Internetem istnieje od dawna i doczekał się już profesjonalizacji i pewnych standardów. Przeniesienie idei crowdfundingu do sieci to krok milowy i właśnie tę część rynku warto śledzić, zarówno ze względów nauki o finansach i biznesie, jak i zmian na rynku wirtualnym. Właśnie taką wiedzę zaprezentuję w kolejnych postach.

Różnice, rodzaje, wady i zalety tego sposobu pozyskiwania kapitału będę opisywał na przykładach w kolejnych postach. Napiszę też jak wykorzystać finansowanie społecznościowe do wypełnienia luki na rynku młodych projektów, na które nie ma szans (lub brakuje umiejętności) u właścicieli kapitału zasiewu (ang. seed capital).

Więcej wpisów na temat finansowania społecznościowego mojego autorstwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: