Przeskocz do treści
18/02/2011 / karol.krol

Venture Capital a finansowanie społecznościowe

Venture Capital to fundusze, które wypełniają lukę kapitałową finansowania przedsięwzięć na wczesnych etapach rozwoju. Finansowanie społecznościowe może stać się dla nich konkurencją, dzięki czemu rozwinie się rynek i poprawią się relacje na linii przedsiębiorca-inwestor. Zaprezentuję podobieństwa, różnice i przewagi obu źródeł finansowania, które pokażą, czy faktycznie tak istotna zmiana na rynku kontroli jest możliwa.

Opisując koncepcję 4F – Founders, Family, Friends and Fools i siłę mikrofinansów pokazałem crowdfunding pomiędzy właśnie rodziną i bliskimi, a profesjonalnymi aniołami biznesu i funduszami VentureCap. Podstawowym wyróżnikiem był tam minimalny próg inwestycji. Naturalnym wydało się to, że 4F pozwalają zacząć od zera, z kolei profesjonalni inwestorzy bardzo rzadko angażują kapitał mniejszy, niż 100 000 zł. Finansowanie społecznościowe mimo kilku przykładów dużych inwestycji, raczej koncentruje kapitał w wysokości kilku-kilkudziesięciu tysięcy dolarów/euro. Żeby porównanie czytało się wygodniej, porównanie przedstawie w formie tabelki.

Między VC i finansowaniem społecznościowym nie można postawić znaku równości. Nawet bardziej rozwinięty rynek crowdfundingu nie wyrzuci z rynku agresywnych VC. Przewagi każdego z tych źródeł finansowania młodych przedsięwzięć należy ocenić na podstawie kluczowych obszarów danego planu biznesowego i na tej podstawie podjąć decyzję. Liczę na to, że rozwój tego modelu finansowania poprawi warunki i relacje między właścicielami kapitału i przedsiębiorcami.

Polub stronę crowdfunding.pl na facebook’u – kliknij obrazek w prawym menu na górze strony!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: